Skamieniałość zębów rekina
Žraločí zuby – fosilie
Když se řeknete fosilie, tak si většina lidí asi představí trilobity, kteří patří k nejčastěji nalézaným zkamenělinám. Možná Vás tak překvapí, že v současnosti není problém vyhledat i jiné fosilie, například uchvacující žraločí zuby.
Tito děsiví predátoři jsou obyvateli naší planetu už přes 420 milionů let. Žraloci v podobě, v jaké je známé dnes, se začali objevovat takřka před 100 miliony let. Fosilie tohoto druhu se tak datují do období spodní křídy. Asi nejstarší zuby žraloka bílého spadají do období vymření dinosaurů, tedy do doby před 65 miliony let.
Najczęściej sprzedawane
Jelikož žraloci patří mezi paryby, tak nemají v těle žádné kosti. O to větší vzácností jsou tak fosilie kompletních žraločích zubů a dásní. Co se týká celého těla, tak existuje pouze několik kompletních zkamenělin vodních predátorů.
Ze všech částí těla žraloka jsou to právě zuby, které jsou nejčastěji nalezeny. Důvodem je fakt, že těmto parybám v případě vypadnutí zubů dorůstají nové. Jednotlivé zuby se tak mají tendenci akumulovat do velkých nalezišť.
Žraločí zuby mohou sloužit jako dekorace Vašeho příbytku, anebo z nich lze udělat přívěšek. Šikovný řemeslník je dokonce schopen ze zubů vyřezat nejrůznější podoby, na základě přání klienta. Podle legend nošení žraločích zubu pomáhá všem lovcům. V dnešní době jsou tak vítaným doplňkem cílevědomých jedinců.