Geody - największy wybór geod
Najczęściej sprzedawane
Geody působí zvenčí zcela obyčejně. Po otevření odkryjí dutou jeskyni s krystaly. Mají schopnost udržet energii uvnitř, zjemnit ji, nechat ji přirozeně proudit a rovnoměrně rozptýlit. Hodí se pro ochranu a pomoc s návyky a závislostmi. Pro kameny a přírodniny platí, že čím méně úprav, tím více získáte původní energie.
Co je to geoda
Geoda je dutina v horninách se stěnami pokrytými krystaly minerálů, např. krystaly křemene či zeolitů, vyčnívajícími dovnitř do středu dutiny. Geody jsou nejčastější ve vulkanických horninách, kde vznikly vyplněním dutin po plynech. Z venku vypadá geoda jako nevzhledný kámen či hrouda, ale uvnitř se velmi často skrývá nádherný poklad ve formě unikátních krystalů a jejich drúz.
Těžba geod
Geody mají pevnou vnější stěnu nejčastěji z křemene a chalcedonu, která je mnohem odolnější vůči povětrnostním vlivům než okolní hornina, např. čedič, vápenec, dolomit či břidlice. Mateční hornina časem podlehne erozi, zatímco geody zůstanou neporušené. Některé typy geod se těží přímo z mateční horniny, což je nákladné a často dojde k poškození geod, nejčastěji u ametystových geod.
Vznik a druhy geod
Geody vznikají ve vhodných geochemických podmínkách, často ve vrstvených sopečných ložiscích, jako jsou bazalty a tufy a v uhličitanových usazeninách, jako vápence a dolomity. Podle vzniku jde o vulkanické či sedimentární geody.
Vulkanické geody
V horké lávě je až 12 % vulkanických plynů, které rozpínáním vytvářejí v lávě plynové bubliny. Některé z bublin se nedostanou na povrch, při rychlém tuhnutí lávy plyny vytěkají, vzniknou kulovité dutiny, které se díky hydrotermální a podzemní vodě postupně částečně nebo zcela vyplní minerály a vzniknou geody. Vulkanické geody mohou být i několik metrů velké, např. trubkovité geody s ametysty.
Sedimentární geody
Sedimentární geody se často vyskytují ve vápencích, dolomitech a vápenatých břidlicích. V usazeninách jsou základem geody volné prostory, např. větve a kořeny stromů a další rychle rozložitelný organický materiál. Dutina pak může být opět vyplněna křemičitými, opálovými, achátovými a jinými minerály. Tyto geody jsou menší než vulkanické, např. křišťálové geody z Maroka, Brazílie či Mexika.
Drúza, agregát a pecka
Drúza je skupina krystalů nerostů narostlá na společném podkladu - matrix, mnohdy nepravidelně srostlých do celku. Nejznámější ametystové drúzy tvoří části okrajů plynných bublin v chladnoucích horninách, na jejichž stěnách vykrystalizoval ametyst. Pokud je celá bublina s krystaly zachována, jde o geodu. Velké množství krystalů stejného nerostu vytváří shluk - krystalický agregát. Pokud je dutina zcela zaplněna, vzniká pecka, např. achátová pecka.